Cykla två lopp utan cykel..

Trots att jag inte har nån egen cykel nu har jag kunnat cyklat två tävlingar den här veckan 😃👍

Det vräkte ner regn och blåste kastvindar hela söndag och måndag men på tisdag eftermiddag när det äntligen va dags för deltävling 2 i Värmlandsserien tittade till och med solen fram. Det va dags för tempolopp på en skojig lite kuperad två varvs bana i Hynboholm. Jag fick låna Tina, i cykelklubbens tempocykel. Så kul och första gången jag testat en sån. Tusen tack!!!! 🌹 Blodsockret va högt och energin låg men utöver det är jag glad över fler poäng och en andraplats ..och för regnuppehållet! Såfort vi va klara fortsatte det regna igen. (på bilden jag och snabba Carina ✌️Trötta men glada i regnet efter loppet)

Den här veckan har jag letat febrilt efter en ny cykel till helgens lopp. Jag har läst på om märken och komponenter. Vilken ur-djungel!!! Ju mer man gottar ner sig desto krångligare är valen. Olika aerodynamiska ramar, olika kolfibersorter och sammansättningar, komfort, snabbhet, styvhet, nytt, begagnat… elektriska växlar eller inte? Mått hit och dit, mm mm i oändlighet…

  
Hittade tillslut en begagnad cykel jag föll för, en Specialized S-works Tarmac SL4, men jag ser ut att ligga PRECIS mellan två storlekar. Gahhh! Ägaren va superschyst. Vi ändrade lite inställningar och han lät mig testa cykeln på Valmetrundan 70km. Fick hem cykeln på fredag em men kunde inte förmå mig att ta med mig cykeln ut på en provtur i regnovädret. 

När klockan ringde på morgonen sken solen och asfalten va nästan torr. Magi! Jag va så förväntansfull att få testa den nya cykeln. Blodsockret höll sig stabilt och bra 😃 Alla tecken på att det här skulle bli en toppendag!

  
Vid start låg blodsockret på perfekta 5,3!  Jag kände mig pigg och längtade efter att bilen som eskorterade oss cyklister genom vältrafikerade områden i starten skulle släppa iväg oss. Efter 15km fick vi äntligen dra på. 

Tills vi kom till de beryktade Kilsbackarna (typ halvvägs) hade jag inga problem att hänga med tätklungan och de små rycken som pågick. Det blev inte nån ”klungkörning” då man hjälps åt att hålla farten och turas om att dra längst fram. Jag började jag känna mig trött i långbacken och såg på min CGM att jag då hade blodsocker upp mot 10mmol/l och behövde mer insulin.

Jag tappade på klungan i sista biten av backen och det va kämpigt att cykla själv i den rejäla motvinden. Till min stora lycka blev jag upphunnen av två killar som jag hängde på. Efter ett tag fick jag energi tillbaks och vi turades om att dra i korta intervaller. Jag är väldigt tacksam att jag fick cykla med de grymma grabbarna ända in i mål 🙏   Jag är jättenöjd över att vara första dam  i mål på tiden 2.14 (74km) 

Tänk att blodsockret påverkar energin så otroligt mycket när man pressar sig hårt. Nästa gång ska jag våga ha en högre basdos insulin och ta mer kolhydrater än jag gjorde idag.  Blodsockret mätte 6.0 vid målgång 👌 men de två topparna runt 10.0 under loppet hade jag gärna sluppit känna av. Rena rama energidrenaget!  

  

Grym cykel men dessvärre känns det att den är för lång med för kort styrhuvud för mig.  Jag får tyvärr leta vidare..

   

Summering av veckan: Blåsig vårvecka ..men någon högre makt verkar som jag också föredra regnfria cykelture😃 Otroligt tacksam för lån av cyklar och för hjälp att ta reda på vad jag behöver ha för cykel. TACK fina vänner!!! ❤️

Om challengediabetesblog

Diabetiker sen 1989 som älskar långdistansträning och vill ta igen för träning jag missat och inte vågat ta för mig av tidigare på grund av min diabetes. Visa alla inlägg av challengediabetesblog

2 responses to “Cykla två lopp utan cykel..

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: